Plisy okienne. Doskonały sposób na regulację natężenia światła we wnętrzach

Co zrobić jeśli potrzebujesz zasłonić tylko część okna? Jest na to sposób, zamontuj w nich materiałowe plisy. Dają one możliwość, aby zasłonić tylko część szyby i tym samym regulują dopływ światła do wnętrza. Rozwiązanie to zdaje egzamin tam, gdzie nie da się założyć tradycyjnych żaluzji okiennych. Plisy wyróżniają się tym, że ich materiał składa się w charakterystyczną harmonijkę. Możesz ją zwijać i rozwijać za pomocą przymocowanych od dołu i od góry listewek.

Zmienny układ daje dużą elastyczność w wyborze strefy, którą chcesz przesłonić. W zależności od kąta padania światła ustawisz ją w górnej, bądź dolnej części szyby. Ich mobilność oraz możliwość różnych ustawień znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Możesz ustawić je tak, aby na telewizorze lub ekranie komputera nie odbijało się światło. Jednocześnie w pomieszczeniu będzie na tyle widno, że nadal poczytasz książkę.

Plisy sprawdzają się szczególnie dobrze na oknach o dużej powierzchni. Dynamiczna regulacja nie spowoduje zupełnego mroku, za to dopasuje ilość wpadających promieni. Co więcej, dzięki temu, że ten typ osłon nie wymaga zamontowania kasety, w żaden sposób nie ogranicza powierzchni szyby.

Plisy, jako elegancka ozdoba okienna

W domowych aranżacjach najwyżej cenione są rozwiązania spełniające swoją podstawową funkcję i jednocześnie podkreślające charakter wnętrz. Materiałowe plisy wykonane z dobrej jakości tkanin z pewnością prezentują się bardzo efektownie. To aktualnie jeden z najpopularniejszych trendów w dekoracjach okiennych. Przemawia za nimi nie tylko niebanalny wygląd, ale też funkcjonalność. Ich konstrukcja jest bardzo prosta. To kawałek materiału zaczepiony pomiędzy dwoma listwami. Na dole oraz na górze zamontowane są wygodne uchwyty pozwalające na sterowanie całością.
Plisa jest montowana w prowadnicach, dzięki czemu materiał szczelnie wypełnia przestrzeń w ramie okiennej. Powoduje to brak prześwitów, a słońce nie przedostaje się do wnętrz, ponieważ w stworzonej powierzchni nie ma żadnych szczelin. Jej zaletą jest również to, że po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Jeśli zależy Ci, aby czasami mieć puste okno w całej okazałości i rozkoszować się widokiem, to jest rozwiązanie, które powinno Ci się spodobać.

Plisy do okien o nietypowych kształtach

Ogromną zaletą tego typu osłon okiennych jest to, że można je montować w otworach okiennych o najbardziej zróżnicowanych kształtach. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie można dobrać innych typów i modeli. Masz w domu okno okrągłe, owalne lub trójkątne zdecyduj się na plisy. Możesz je wybrać również, jeśli mieszkasz na poddaszu lub tam, gdzie w pomieszczeniach zastosowano skosy.

Osłony składane w harmonijkę wyglądają subtelnie, ale mimo to są dobrą warstwą dającą izolację termiczną. Latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia, zimą skutecznie zatrzymują ciepło. Jeśli nie masz klimatyzacji, to mogą Ci pomóc w regulacji temperatury w mieszkaniu. Plisy będą więc nie tylko ozdobą Twoich okien, ale też bardzo praktycznym rozwiązaniem.