Pergole ogrodowe to estetyczne i funkcjonalne elementy architektury ogrodowej. Umożliwiają stworzenie wyjątkowego miejsca do relaksu, są wyjątkowo stabilną podporą do roślin pnących. Mogą być produkowane z różnych materiałów, pełnią różne funkcje. Popularne modele cechują się prostą formą, różnorodnymi rozmiarami i funkcjonalnością.
Budowa pergoli
Pergole ogrodowe można podzielić przede wszystkim ze względu na ich konstrukcję. Wśród popularnych modeli warto wymienić m.in. pergole w postaci kratki pionowej. Jest to niewielka konstrukcja, której główną funkcją jest ozdobienie posesji, wejścia do ogrodu itp. Stanowi doskonałe podparcie dla roślin pnących, np. bluszczy i róż. Pergola w formie kratki dwuskrzydłowej jest pewnego rodzaju parawanem, składającym się z dwóch elementów, połączonych zawiasami.
Pergole tunelowe ułatwiają stworzenie ukwieconej altany w ogrodzie. Powstają z nich np. księżycowe bramy. Na popularności zyskują również pergole lamelowe, a więc ażurowe osłony metalowe, dostępne w różnych rozmiarach. W ogrodzie można postawić również pergolę segmentową, która składa się z ze stelaża i zadaszenia. Tworzą go najczęściej ruchome pióra, które przypominają żaluzje. Jeśli interesuje Cię pergola ogrodowa w Białymstoku lub okolicach, skontaktuj j się z nami!
Podział pergoli ze względy na materiał
Pergole ogrodowe są zbudowane z drewna, stali lub aluminium. Niezwykle estetyczne są konstrukcje drewniane bądź ze sklejki. Cechują się dużą stabilnością, łatwością montażu i wytrzymałością. Metalowe, spawane elementy idealnie pasują do ogrodu rustykalnego, dobrze zastępują altany oraz werandy. Mogą mieć zadaszenie z wodoodpornych tkanin lub tworzyw sztucznych. Jest to bardzo funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. Mogą być wolnostojące lub przytwierdzane do ściany.