pergola

Na rynku dostępne są liczne rozwiązania umożliwiające zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Jednym z nich jest pergola tarasowa, która pozwala cieszyć się urokami natury niezależnie od pory roku i panującej na zewnątrz pogody. Jej uniwersalność sprawia, że jest to idealny sposób na efektowne i praktyczne wykończenie tarasu, bądź balkonu. Dzięki prostocie swojej konstrukcji rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w przypadku domów tradycyjnych, jak i tych bardziej nowoczesnych urządzonych w stylu minimalistycznym. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem, w którym wyjaśniamy, czym jest pergola tarasowa i dlaczego warto w nią zainwestować.

Pergola tarasowa – czym się charakteryzuje?

Pergola to rodzaj konstrukcji pozwalającej na zadaszenie tarasu lub balkonu. Najczęściej wykonywana z drewna lub wytrzymałego metalu, umożliwia roślinom pnącym się na obrośnięcie powierzchni, która nabierze wyjątkowego charakteru. Pergola składa się z części górnej wspieranej przez słupy umieszczone na utwardzonej nawierzchni płaskiej. Zależnie od modelu i preferencji właścicieli, może być ona wyposażona w dodatkowe ścianki boczne, chroniące przed słońcem, wiatrem i deszczem. Konstrukcja tego typu pozwala na umieszczenie pod zadaszeniem wybranych mebli ogrodowych, które stwarzają przestrzeń idealną do wypoczynku. Niektórzy producenci oferują również pergole ze składanym zadaszeniem – zdalnie sterowana powierzchnia to niebywała wygoda. Szeroki wybór kolorów gwarantuje wizualne dopasowanie konstrukcji do ogólnego wyglądu budynku.

Dlaczego warto zainwestować w pergolę?

Dzięki zamontowaniu pergoli tarasowej możesz cieszyć się miejscem, które jest nie tylko przytulne, ale również efektywne. Jest to rozwiązanie uniwersalne, sprawdzające się w różnych rodzajach zabudowy i w niemal każdej aranżacji. Konstrukcja umożliwia zamontowanie dodatkowego oświetlenia lub moskitiery, która będzie chronić użytkowników przed atakiem natarczywych owadów. Lampki LED sprawią natomiast, że wieczory spędzone na tarasie lub balkonie, staną się bardzo nastrojowe. Warto pamiętać, że pergola to inwestycja na długie lata – jest to sposób na praktyczne urozmaicenie przestrzeni wokół domu.