Czy można założyć pergolę na balkonie?

pergola na balkonie

Pergola jest konstrukcją, która pozwala na zadaszenie wybranej przestrzeni przydomowej. Zapewnia wypoczynek w komfortowych warunkach, osłania przed promieniami słonecznymi. Można w ten sposób obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, do którego balkon przynależy. Czy jednak można ją zamontować na balkonie? Sprawdźmy!

Czy konieczne jest pozwolenie na montaż pergoli na balkonie?

Pergola balkonowa to coraz bardziej popularna konstrukcja, która stawiana jest przed budynkiem, np. na tarasie. Czy można ją zamontować na balkonie, np. w bloku mieszkalnym? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę maksymalne dopuszczalne obciążeniu balkonu. Ciężar konstrukcji musi być rozłożony równomiernie, a montaż niezwykle precyzyjny. Pozwolenie na budowę będzie konieczne, gdy konstrukcja ma charakter masywnej zabudowy. Nasza firma z Białegostoku chętnie pomoże wybrać i zainstalować odpowiednią pergolę na balkon. 

Gdy nie przekroczy ona 3 metrów wysokości, prace takie nie muszą być zgłaszane do urzędu. Jeśli natomiast mieszkanie znajduje się w budynku zarządzanym przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową, o przedsięwzięciu należy poinformować odpowiednie organy tych podmiotów. 

Dlaczego warto zainwestować w pergolę balkonową?

Pergola balkonowa to estetyczna konstrukcja, która zapewni prywatność. Osłoni przed ciekawskimi spojrzeniami innych osób, stworzy zacienione miejsce do odpoczynku. Zadaszenie przyczyni się również do spadku temperatury w pomieszczeniu, do którego jest dobudowana. Może stać się ogrodem zimowym, jeśli zostanie wyposażona w system stałego lub przesuwnego szklenia. Instalacja oświetlenia LED i ogrzewania zapewni komfortowe warunki wewnątrz konstrukcji. W efekcie z balkonu można korzystać przez cały rok. Pod zadaszeniem można umieścić ulubione meble i dekoracje.