roleta

Popularnymi rodzajami przesłon okiennych są rolety oraz żaluzje, które stanowią doskonały sposób na ciekawą aranżację przestrzeni okiennej, bez wykorzystania tradycyjnych firanek lub zasłon. Pomimo tego, że oba produkty umożliwiają ograniczanie lub całkowite odcięcie dopływu światła zewnętrznego, rolety i żaluzje odróżnia kilka istotnych dla użytkowników aspektów. W artykule wyjaśniamy podstawową różnicę pomiędzy żaluzjami i roletami. Podpowiadamy również, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twoim domu.

Czym różnią się żaluzje od rolet okiennych?

Podstawowa różnica to surowce wykorzystane do produkcji obu produktów. Rolety wykonywane są przy użyciu tkanin – zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Żaluzje natomiast powstają przy użyciu materiałów twardych i sztywnych, np. aluminium, drewna czy tworzyw sztucznych. Oba produkty dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, jednakże większy wybór kolorów i wykończeni oferują producenci rolet. Ostatnia istotna różnica dotyczy sposobu zwijania. Rolety poprzez rolowanie unoszone są w górę, a lamele żaluzjowe układa się pod odpowiednim kątem – od położenia listew zależy ilość blokowanego światła zewnętrznego.

O czym pamiętać wybierając aranżację okien?

Przemyślany zakup przesłony okiennej to gwarancja zadowolenia na długie lata. Odpowiednie rolety lub żaluzje okienne chronią wnętrze przed wpadającym zewnątrz światłem, a także ciekawskim wzrokiem przypadkowych osób. Produkty powinny zostać wybrane na podstawie aranżacji wnętrz i przeznaczenia danego pomieszczenia. Duża wilgotność, która występuje w łazience, skłania do zakupu żaluzji, natomiast w pokoju dziecięcym doskonale sprawdzą się rolety w uroczych kolorach tęczy. Salon lub sypialnia polubią się z przesłoną w neutralnej kolorystyce.